नेपाली कम्युनिस्ट क्रान्ति बिचलन कि बिजय ? लक्ष्मणबहादुर बम

लक्ष्मणबहादुर बम   ।   २०७९ भाद्र २, बिहीबार ०८:३२

1) स्खलित , बिचलन कि बिद्रोह : हामी जस्ता तमाम युवा कार्यकर्तालाई कम्युनिस्ट आन्दोलनले जन्माएर आज स्वतन्त्र भनेर हिड्नु पर्ने अबस्था सृजना भएको छ । हिजो जनयुद्धको रेखांकन गरेर हजारौ मोर्चा सफल पार्ने राम बहादुर थापा जस्ता नेतृत्व आज माओवादी शब्द बाट टाढा बसाई सरेका छन , एकता नै बल हो भनेर लाग्ने क किरण , क सिपि क बिप्लपले प्रचण्डको नेतृत्व लाई असुइकार गर्दै सरकारको गन्ध हिन बन्ने संकल्प लिएर फरक घरको निर्माण गरेका छन । हामिले बाहिर बाट हेर्दा कसैलाई मन्त्री मोह , कसैलाई नेतृत्वमा पुग्ने मोह त कसैलाई पदको मोह नै जस्तै देखिन्छ । मुक्तिका लागि मृत्युको प्रशिक्षण एका देशको कथा साबित भएको छ । आज श्रृजनशिलतामा घेराबन्दी , चेनअफ कमान्ड सेटिङ , संगठन निर्माणमा शोफान सिस्टम मिचेर दलालिकरणले सिमा नाघेका कारण बैकल्पिक मार्ग खोजि भएको हो । भने नेतृत्वमा आएको परिवार ब्यबस्थापन को समस्याका कारण कहिले अबसरबादि सँग कहिले यथास्थितिवादी सँग त कहिले प्रतिकृयाबादि सँगको साँटघाँट अपबित्र गठबन्धन जो आफू र आफ्ना ओरिपोरिका मात्र सुर्क्षित गर्न गरिने एकता अनि कार्यगत एकताले बिना निष्कर्ष , बिना शिद्धान्तका ध्रबिकरणका नाटकका पात्र माओवादी केन्द्र नै पात्र साबित भएको र मन नलागेकै बेला मुलक खत्रामुक्तको मुद्दा लोकप्रिय बनाएर बिभाजन सृजना गर्ने प्रचण्ड र हामी प्रचण्डका अनुवाइ अनि सगै निरन्तर सहयात्रा गर्दै चाहे एकता नचाहे अनएकता गर्न नचाहाने बिचका नेताहरु मध्य कस्लाई स्खलित को बिल्ला भिराउने कस्लाइ बिचलन र कस्लाई बिद्रोहि मानेर छुट्याउने जस्तोसुकै बिस्लेसकलाई पनि अष्ठ्यारो छ बादल जस्तै नेतृत्वलाई एमालेमा गएर सुर्य बोक्न गलत हो भनौ भने सुर्य हाम्रो हो भनेर मरिहत्या गरेको प्रचण्ड लगाएतको नेतृत्वको तस्बिर र प्रयास असफल भएको देखिन्छ राष्ट्रियता को एजेन्डा हेर्ने हो भने एमाले नागरिकता बिधेयक , एम सि सि र एस पिपि जस्ता देश द्रोहि एजेन्डा को बिरुद्ध मा र अहिलेको गठबन्धन हात धोएर सपोर्टमा लागेको देखिन्छ । अर्कोतिर कम्युनिस्ट बिना देश बन्दैन काङ्ग्रेसको कारण देश धरासय भयो भनेर कम्युनिस्ट क्रान्तिकारी शक्ति हो भनेर जनताकोमा जाने तर पुर्ण शक्ति मा पुगेको बेला पनि अल्पमतमा रहेको काङ्ग्रेसको पाउमा टोपी राखेर सरकार चलाउनु पर्यो तपाई बिना यो देश रहदैन भनेर प्रभु मान्ने कुन प्रजातिको कम्युनिस्टको परिचय दिने र कसरी फिजाएका सपना र भाषण हरु पुरा गर्ने अनि को मुल धारमा छ को क्रान्तिकारी को बाटो बिराएको बिचलनकारि र स्खलित भएको हो भनेर कसरी ठम्याएर छुट्याने हो ।
2) नेपाली कम्युनिस्ट आन्दोलन बिलय कि बिजय : नेपालमा कम्युनिस्ट आन्दोलन बिजय भएको हो भनेर दाबि गर्ने ठाउँ भेटिएको छैन किनकि कम्युनिस्ट आन्दोलनले काङ्ग्रेस राप्रपा र यसै सँग गासिने केही कम्युनिस्ट घटक हरुको सैद्धान्तिक र ब्याबारिक सल्यक्रिया गरे माहान जनयुद्ध छेडेर नयाँ संविधान र गणतन्त्र को स्थापना सँगै थुप्रै हक अधिकार संबिधान मा लिपिबद्ध गर्न सफल भएकै हो यो कसैले लुकाउन खोजेर पनि सम्भब छैन तर आज कार्यनयन को दिशामा अघि बढ्दा अपबित्र गठबन्धनको नामा परिबर्तनको नाममा जनयुद्धको ज मन नपराउने हिजो दबाउन खोज्ने शक्ति सँग एकताको रङ दिने हो भने त्यो रङले आफ्नो रुप दिन्छ वा फरक त्यो प्रष्ट आकलन गर्न सकिन्छ गधा धोएर कहिल्यै गाई नबन्ने कुरा ध्रुब सत्य छ त्यसैले क्रान्ति सम्पन्नताको जस अर्कोले लिने गरि स्वामित्व हस्तान्तरण जनयुद्धका एजेन्डा कार्यनयन को साँटो कम्जोर बनाउदै जाने कम्जोरिको महसुस गरेर धेरै तपाईंको लागू गर्नु तर केहि हाम्रो पनि समाबेस गर्नु भनेर सरणमा जाने खालका पछिल्ला घटना क्रमले व्यापक बितृष्णा सहित बिजय हैन माहान जनयुद्धका उपलब्धि बिलय हुँदै गएको भान हुन थालेको कारण देशमा जनस्तरबाट फरक बिद्रोह श्रीजनाको संकेत देखा पर्दै जान थालेको छ । यो उपलब्धिलाई रक्षा गर्नु नै क्रान्तिकारी र कम्युनिस्टको मुख्यकार्यभार रहेको छ ।
3) उपलब्धिको रक्षा गर्न रुपान्तरित शक्तिको आबस्यक : विभिन्न कालखण्डमा भएका परिबर्तन कारि आन्दोलनबाट आएका उपलब्धि समय र आबस्यकता अनुसार परिबर्तित आन्दोलन ले सच्याउदै ल्याएको परिस्थिति र आमूल परिबर्तन को एजेन्डा बोकेर ओज पुर्ण बलिदानिको बिचबाट सृजित माहान जनयुद्ध र।यस्का उपलब्धिलाई रक्षा गर्दै अहिलेको समय अनुकुल कार्यनयनमा जोट दिन रुपान्तरित शक्ति को नै आबस्यक रहेको छ । यस्को रक्षा क्रान्तिकारी भित्रको ध्रबिकरण र सकरात्मक सोचको बिकासले भरिपुर्ण परिबर्तनको खोजिमा रहेको नयाँ पुस्तालाई एक नयाँ बहस को थालनि गरि एजेन्डामा एकरुपता नै आजको आबस्यकता र समयको माग हो । एजेन्डा र चाहानामा एकरुपता क्रान्तिकारी शक्तिमा एकता नै आजको आबस्यकता हो । मान्छे मनोकाङ्छा , ब्याक्तिबादि चरित्रबाट लिप्त जब हुन्छ त्यो नेतृत्व लाएक हुन्न र त्यो सोच सहित नेतृत्वमा पुग्ने हो भने मुलुक कहिल्यै सफल हुन सक्दैन । यो अबस्थाबाट माथि उक्लिन सके मात्र सफलताको बिन्दुमा पुग्न सफल भईन्छ ।
सामान्य टिप्पणी एक क्रान्ति र हिजो बगेको रगत र पसिना अनि त्यस्ले हाँसिल गरेको उपलब्धिको रक्षाको खोजि नै हो । हामी खोजिमा रहेका शक्ति र साथ र सपोर्टको पर्खाईमा रहेका शक्ति को ध्रुबिकरणले नै सहि परिणाम दिन्छ र यो भन्दा बैचारिक बिपरित्वको बिचमा तालमेलले केही क्षण त सरकारको आनन्द देला तर पक्कै पनि दृघकालिन रुपमा सामाधान दिदैन र यस्को बिकल्पनै न्यायपुर्ण हुन्छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Next Post

बालविवाह अन्त्य गर्न जनप्रतिनिधिको नौ बुँदे प्रतिवद्धता

२०७९ भाद्र २, बिहीबार ०८:३२
कालिकोट: बालविवाह अन्त्य गर्नका लागि स्थानीय तहका जन प्रतिनिधिहरुले नौ बुँदे लिखित प्रतिवद्धता ब्यक्त गर्नु भएको छ । बालविवाह न्यूनिकरण तथा अन्त्यका लागि स्थानीय तहका जनप्रतिनिधि र सरोकारवाको भूमिका विषयक सामोबार आयोजित बृहत अन्तरक्रिमा सहभागिहरुले यस्तो लिखित प्रतिबद्धता ब्यक्त गर्नु भएको हो । नेपाल पत्रकार महासंघ कालिकोटको आयोजना तथा सेभद […]

सम्बन्धित समाचार

ताजा अपडेट

Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.